Çim ve Çiçek

EKZOJEN PİGMENTASYON

YATROJEN PİGMENTASYON

YATROJEN PİGMENTASYON

  • Oral mineral yağları: hastalara, laksatif etkisinden yararlanmak üzere verilen bu tür yağlı mddelerin sindirin kanalı üzerindeki lenf düğümlerinde ve dalakta lipogranülomların oluşmasına neden olduğu bilinmektedir.

  • Lenfanjiyo kontrast maddesi: lenf yollarına verilen kontrast maddelerin, ilgili lenf düğümlerinde yıllarca kalabildiği görülür.

  • Tetrasiklin: kalsifiye dokularda birikir ve sarımsı renge boyar. Gebelik döneminde tetrasiklin kullanan annelerin bebeklerinin dişlerine (mine ve dentin) birikir. Floresan ışıkla incelendiğinde altın sarısı bir yansıma yapar.

 

PİGMENT İÇEREN BAŞKACA MADDELER

Bazı meyvelerin ve çeşitli katkı maddeleriyle renklendirilmiş besinlerin neden olduğu pigmentasyonlar ağız mukozası ve dudaklarda sık görülür.

Ağız hijyeni bozuk olanlarda, aşırı sigara içenlerde ve geniş spektrumlu antibiyotik kullananların bazılarında, dilin filiform papillalarında hiperkeratoza bağlı uzama ve kromojen bakterilerin çoğalmasına bağlı pigmentasyon saptanabilir; bu tablo “lingua villosa nigra (hairy tongue)” olarak adlandırılır.

Bitki boyamalarının en iyi örneklerinden biri, özellikle güneydoğu Asya’da görülen “betel nut” bitkisini çiğneme alışkanlığı olanlarda saptanır; ağız mukozasının tümü turuncu-kırmızı renge boyanır.